Bericht is gepubliceerd, publiekelijk zichtbaar.
Vertaald in het nederlands door Joost Abrahams
Proefgelezen door John de Lange

7. Filter media

Foto van auteur

Auteur : David Bogert

Gepubliceerd :

Tijd om te lezen :
10 minuten
Difficulty : Level 5

Excerpt :

The media in an aquarium filter is the most important variable when setting up a filter.
Een bekentenis
De auteur zou graag willen kunnen zeggen dat hij al die tijd wist wat deze testen onthulden en dat hij in de 53 jaar dat hij aquaria houdt, 100% schuim, pannensponzen of K1 heeft gebruikt in al zijn vele potfilters. Dat zou een leugen zijn. Zo’n 45 jaar lang heeft de auteur een combinatie gebruikt van alle media die bij een potfilter werden geleverd, een heleboel verschillende media die op zijn garagerekken stonden, en filtermedia die hij kocht. De meeste van zijn potfilters waren gevuld met een vrij willekeurige combinatie van Matrix, keramische ringen, lavasteen en bioballen.

De auteur vond gewoon dat de media in een filter niet erg belangrijk waren en dat ze allemaal vrijwel gelijk waren. De auteur had het mis, volkomen fout. Whoops!

OB Aulonocara
OB Aulonocara

Ik denk dat een opmerking van een van de lezers van deze website nu op zijn plaats is:

Na het lezen van veel van de verschillende artikelen bevestigde u wat ik al jaren vermoedde met betrekking tot keramische media. Ik heb altijd het knagende vermoeden gehad dat biofilm voornamelijk op het oppervlak (niet in de interne poriën) van al deze dure media die ik heb gekocht, werd aangetroffen. Mijn vermoedens werden eerder deze maand bevestigd toen ik dwaas al het buitenste schuim op mijn beide FX6-filters verving. De interne manden van de filters waren gevuld met “hoogwaardige” bolvormige media van gesinterd glas die alle nuttige bacteriën hadden moeten huisvesten, maar het aquarium had een enorme bacteriebloei na die sponsvervanging, waardoor ik dacht dat de buitenste sponzen een aanzienlijk deel van de bacteriën bevatten. Een paar weken later kwam ik je pagina tegen en ik sloeg mezelf voor mijn kop.

Sindsdien heb ik beide FX6-filters vervangen door twee Eheim-filters die samen 16 liter filtermedia bevatten. Ik bezat in het verleden Eheim-filters, maar deed ze weg omdat ik viel voor de “maximale liters per uur” die wordt geboden door de grote FX-filters op basis van YouTuber-claims (fout). Ik heb geleidelijk media verwisseld en de twee nieuwe Eheim-filters gevuld met Kaldnes-media (K1) in een statische configuratie en ik heb de parameters gecontroleerd en de waterkwaliteit is geweldig (nul ammoniak en nul nitriet). Ik koos voor Kaldnes als een statische media boven schuim van meer dan 30 ppi om vroege verstopping te voorkomen in een aquarium met Afrikaanse cichliden met 25 vissen tussen 5 en 7,5 centimeter lengte.

Lees gewoon verder om te zien waar deze schrijver het over heeft.

Nimbochromis livingstonii
Nimbochromis livingstonii

Wat is het "beste" filtermedium?

Wat hier moet worden benadrukt, is dat de meeste mensen alleen ammoniak- en nitrietoxidatie gebruiken als ze naar filtermedia kijken. Als een potfilter gevuld met lavasteen, nul ammoniak en nul nitriet geeft, dan werkt de lava “prima”. Ammoniak- en nitrietoxidatie vereist zeer weinig van een filtermedium. Dus filtermedia zoals lavasteen “werkt prima”.

Wat gemist wordt, is het concept van kristalhelder water. Dat is water dat zo helder is dat als je over de lengte van een aquarium van 6 feet (1,80 meter) kijkt, je zou denken dat de vissen in de lucht zwemmen. Kristalhelder water vereist twintig keer meer oppervlak dan ammoniak oxidatie, bevestigd door gecontroleerde tests.

En de behoefte aan “kristalhelder” water gaat verder dan esthetiek. Vissen die zich in kristalhelder water bevinden, zijn bijna altijd zeer gezonde vissen die geen ziektes krijgen. Dit komt omdat kristalhelder water heel schoon water is. Hoe schoner het water, hoe gezonder de vissen.

Dus de keuze van welke filtermedia te gebruiken komt gewoon neer op een persoonlijke keuze, afhankelijk van wat men van hun aquarium wil. Een aquarium zonder ammoniak en ongezonde vissen OF een aquarium zonder ammoniak en kristalhelder, gezond water. De keuze is aan de hobbyist.

image of an aquarium fish Cyphotilapia frontosa Tanganika Moba
Cyphotilapia frontosa – Tanganika Moba

Samenvatting van een filtermediatest

Er werd een serie van ongeveer zes tests uitgevoerd op de capaciteit van filtermedia:

  • Om het ammoniak-oxiderende vermogen van verschillende aquariumfiltermedia te testen, werden 10 emmers van vijf gallon (20 liter) opgesteld. Het filtermedium werd in tien luchtbediende hoekfilters gedaan. Deze test werd drie keer herhaald (dertig tests in totaal) en goed herhaald. De testgegevens correleerden goed met het wiskundig berekende effectieve oppervlak van elk medium. Op zijn beurt correleerde het ammoniakoxidatievermogen van de media per oppervlak sterk met zes onderzoeksliteratuurreferenties over ammoniakoxidatieoppervlak.
  • De helderheid van het water werd gemeten gedurende acht weken indraaien in tien aquaria van 40 gallon (160 liter) met verschillende filtermedia in potfilters en een zware lading voedsel. Er werden twee volledige tests en één gedeeltelijke test uitgevoerd. Dit waren in totaal 25 tests met potfilters en aquaria. De tweede test gebruikte de helft van de media die de eerste test gebruikte. De derde test gebruikte tweemaal de media van de eerste test. Deze tests bevestigden grotendeels dat kristalhelder water zo'n twintig keer het effectieve oppervlak van het filtermedium nodig heeft dan ammoniak oxidatie. Deze testen met aquarium- en potfilters bevestigden ook grotendeels de eerste testen met emmer- en hoekfilters wat betreft de presentaties van diverse media.

Dit waren in totaal 55 testen van media. Alle tests correleerden goed met schuim, pannensponzen en K1-media die aanzienlijk beter presteerden dan keramische ringen, Matrix en Biohome in ALLE testen.

Deze testen lieten zien:

  • Een typische grote potfilter gevuld met 30 ppi poriën-schuim (“spons”), statische K1-media of plastic pannenspons geven goede ammoniakoxidatie voor 700 Mbuna van 12,5 cm en kristalhelder, gezond water voor 35 Mbuna van 12,5 cm.
  • Een typische grote potfilter gevuld met keramische ringen, lavasteen of BioHome-filtermedia geeft een goede ammoniakoxidatie voor 80 Mbuna van 12,5 cm en kristalhelder, gezond water voor 4 Mbuna van 12,5 cm.
Otopharynx tetrastigma
Otopharynx tetrastigma

Mediarangschikking en -selectie

Een zeer belangrijke beslissing op het gebied van filtratie is welke media in het filter moeten worden gebruikt. In veel opzichten is dit belangrijker dan het kiezen van een filter. De belangrijkste functie van de media is ammoniakoxidatie.

Er werd een test uitgevoerd van het ammoniak-oxiderende vermogen van verschillende filtermedia. Het eerste cijfer, de “efficiëntie”, is de gemiddelde ammoniakoxidatie die 15 In³ (246 cm³) medium gedurende een periode van 90 dagen heeft bereikt. Het tweede getal is het “effectieve” oppervlak in vierkante voet per kubieke voet berekend op basis van die test. Het derde getal is het effectieve oppervlak in vierkante voet per kubieke voet berekend door eenvoudige wiskunde. De correlatie tussen de testresultaten en het berekende oppervlak is zeer significant en betekent dat de testen nauwkeurig waren.

Media“Efficiëntie” uit twee testen"Effectief" oppervlakte ft²/ft³ ft²/ft³ uit berekening"Effectief" oppervlakte m²/m³m²/m³ uit berekening
Bewegend K1 medianiet getest600Niet beschikbaar1980Niet beschikbaar
30 PPI-schuim1734040011221320
Pannenspons1428080924264
Statische K1 media13260200858660
20 PPI-schuimniet getest220180726594
Aquarium grind6120120396396
Blauwe Matala-pads5100120330396
Eshoppe bioballen510060330198
¼ tot ½ inch lavastenen36060198198
Matrix3603019899
Biohome ultimate2403013299
Keramische ringen24040132132
* gemiddelde ammoniak die 15 kubieke inch (245,81 cm³) medium oxideerde gedurende een periode van 90 dagen

Voor het metrische stelsel vermenigvuldig je gewoon elk van de getallen voor vierkante voet per kubieke voet met 3,3 om vierkante meter per kubieke meter te krijgen. Voor het metrische systeem is 100.000 ft²/ft³ dus gelijk aan 330.000 m²/m³ of 330 m²/liter.

Hoe hoger de cijfers hier, hoe beter de media. Dit maakt 30 ppi-schuim de beste statische media en keramische ringen de slechtste media voor potfilters. De volledige testprocedure die is gebruikt om met deze cijfers te komen, wordt beschreven in de volgende link:

7.1.3. Filter media test

Oxyeleotris marmorata Marmeren grondel
Oxyeleotris marmorata – Marble Goby

Vanwege reticulatie en overwegingen met vrij volume zijn de oppervlakteberekeningen niet erg betrouwbaar. Door extrapolatie van de tests en aquariumgrind de meest betrouwbare berekening van het oppervlak te geven, wordt het volgende “effectieve oppervlak” per medium verkregen. Dit is het oppervlak dat moet worden gebruikt voor het berekenen van het vereiste volume filtermedia voor een bepaald gewicht aan vissen.

Biomedia"Effectief" oppervlakte ft²/ft³"Effectief" oppervlakte m²/m³ft³ om 5ft² te krijgenm³ om 0,46m² te krijgenft³ om 100ft² te krijgenm³ om 9,29m² te krijgen
Bewegend K1-media (60% lading in bioloog)5401782160.453209.06
30 PPI-schuim in potfilter of bioloog3401122250.7150014.16
30 PPI schuim powerhead aangedreven3401122250.7150014.16
30 PPI schuim luchtaangedreven30099029580
Kunststof pannenspons28092431620
Statische K1 media26085833660
20 PPI-schuim in potfilter of bioloog26085833660
20 PPI schuim powerhead aangedreven26085833660
20 PPI schuim luchtaangedreven23075938751
Ondergrindfilter aangedreven door powerhead140462621240
Aquariumgrind in potfilter of bioloog140462621240
Luchtaangedreven ondergrindfilter120396721440
Blauwe Matala-pads120396721440
1/8 inch tuin puimsteen of perliet100330861720
Bio-ballen100330861720
Alfagrog802641082160
1/2 inch lavasteen601981442880
Seachem-matrix601981442880
Biohome Ultimate401322164320
Keramische ringen401322164320
Keramische ballen30992888.165760163.11
Geëxpandeerde kleikorrels30992885760
Kubieke inches om 5ft² = (5/EA)x1.728 100ft²=(100/EAx1.728) te krijgen

Merk op dat je voor het metrieke stelsel eenvoudig een van de getallen in vierkante voet per kubieke voet met 3,3 vermenigvuldigt om vierkante meter per kubieke meter te krijgen. Voor het metrieke stelsel is 100 ft³/ft² dus gelijk aan 330 m³/m² of 0,330 m³/liter.

Merk op dat de gefluïdiseerde K1-media voor het volume van het bioloog is, niet voor het volume van de media in het bioloog. D.w.z. 540 ft² effectieve oppervlakte per 1 ft³ (1782 m²/m³) volume met K1-media EN water (in de speciale opvangkamer, gevuld met 60% K1. Een andere manier om dit te zeggen is: (540/0,6) = 900 ft² effectief oppervlak per 1 ft³ (1782/0.6= 2970 m²/m³) “droge” K1-media, wanneer de “droge” K1-media in een gefluïdiseerde bioloog met 60% K1-lading wordt geplaatst.

Merk op dat een gefluïdiseerd K1-bed met 60% K1-lading, op een kubieke voet filtervolume, iets meer dan tweemaal het biofiltratievermogen heeft van statische K1-media. Hierdoor bedragen de kosten per vierkante meter biofiltratie van gefluïdiseerde K1 slechts 30% van de kosten van statische K1. Dit maakt wervelbed K1 tot een ZEER goedkoop medium wanneer het in bulk wordt gekocht.

Super blauwe hybride Aulonocara
Super blauwe hybride Aulonocara

Media mixen

De meeste hobbyisten doen iets interessants. Ze mixen hun media. Het is niet ongebruikelijk om acht soorten media in een bioloog of zes soorten media in een potfilter te zien. Aangezien alle biomedia precies hetzelfde doen, namelijk een oppervlakte bieden waarop nuttige bacteriën kunnen groeien, is dit gewoon nogal humoristisch. Maar IEDEREEN doet het, inclusief de auteur voordat hij deze test deed!

Aangezien de media met het grootste oppervlak ook de media zijn die het snelst verstoppen, kan dit gebruik van veel soorten media contraproductief zijn. Als een hobbyist bijvoorbeeld zo’n 30 ppi schuim in een potfilter heeft, samen met wat Matrix, bioballen en keramische ringen. Het schuim van 30 ppi verstopt zich na vier maanden. dus de hobbyist haalt het filter uit elkaar en maakt het schoon

Aquarium Fish Protomelas taeniolatius Red Empress OB
Protomelas taeniolatius – Red Empress OB

Marketinghype over filtermedia

Filtermedia zijn erg belangrijk in een aquarium. Maar er zijn een groot aantal onwaarheden over filtermedia die door fabrikanten van apparatuur worden verspreid om geld te verdienen. Deze onwaarheden worden via sociale media verspreid door goedbedoelende maar slecht geïnformeerde aquariumhouders.

Deze onwaarheden omvatten:

  • Seachem Purigen™ zorgt voor kristalhelder water en verwijdert ammoniak, nitriet, nitraat en giftige stoffen uit aquariumwater.
  • Matrix™, BioHome™, media van gesinterd glas en poreus keramiek (blokken, ballen, ringen, noedels, enz.) zijn de beste biofiltratiemedia met een enorm oppervlak waarop bacteriën kunnen groeien.
  • Sommige keramische media (De*Nitrate™ en BioHome™) verwijderen nitraten door anaerobe afbraak tot stikstofgas.
  • Actieve kool, uitwisselingsharsen, zeolieten en chemische filtratiemedia (bijv. Chemi-Pure™ en Poly-Filter™) zijn zeer nuttig in het zoetwateraquarium.
  • Filtratiemedia (cartridges, bio-ringen, schuim) moeten elke maand of elke zes maanden worden vervangen of “wanneer ze vuil worden”.

Deze beweringen zijn allemaal gewoon een marketing hype die gemakkelijk kan worden ontkracht. Maar deze beweringen dienen wel om veel geld te verdienen voor sommige creatieve fabrikanten en distributeurs van aquarium benodigdheden.

Panaqolus albivermis L204 Keizer Pleco
Panaqolus albivermis – Emperor Pleco – L204

De onderstaande links zijn een compleet overzicht van alle filtermedia, diepgaande discussies over elk medium, de berekeningen die nodig zijn om uit te zoeken hoeveel media men nodig heeft voor verschillende situaties en discussies over media die gewoon niet werken zoals geadverteerd:

7.1. Beoordeling van filtermedia

7.2. Individuele filtermedia

7.3. Het benodigde mediavolume berekenen

7.4. Chemische filtratie media

7.5. "Denitrificerende" media

7.6. Vereisten voor het oppervlak van aquarium filtermedia