De vertaling van dit artikel is nog niet begonnen. Er zijn nog openstaande taken zoals het omzetten van eenheden of het maken van tabellen.

7.2.2. Schuim media

Foto van auteur

Auteur : David Bogert

Gepubliceerd :

Tijd om te lezen :
16 minuten
Difficulty : Level 7

Excerpt :

Foam is a very good biomedia for aquarium filters, confirmed by testing.
Schuim is eenvoudigweg het beste biomedium voor een statisch aquariumfilter. Het vermogen van foam om het water te biofilteren en kristalhelder, zeer gezond water te geven is gewoon het beste van alle statische media.

Het enige "effectievere" medium dan 30 ppi schuim is wervelbed K1 media. Op basis van een kubieke inch filter is wervelbed K1 bijna 60% efficiënter dan 30 ppi schuim.

Het statische 30 ppi schuim steekt als volgt af tegen de gefluïdiseerde K1:

Gefluïdiseerd K1Statisch 30 ppi schuim
Effectief oppervlak in filter540 sq.ft. per kubieke voet filter340 sq.ft. per kubieke voet filter
Kosten per kubieke voet filter$35×60%=$21$63
Kosten per 100 vierkante voet in filter$21/5.4=$4$63/3,4=$19
GeluidLuidRustig
BeluchtingSuper goedGeen
OnderhoudGeenElke 3 maanden schoonmaken
Vergelijking van Foam en K1 Media

Als je een nerd bent zoals de auteur, ben je misschien geïnteresseerd in dit lange, saaie artikel over waarom schuim zo'n goed statisch filtermedium is voor aquariumfilters. Het bevat ook testen die bewijzen dat dit waar is.

Onze Data

De gegevens over het urethaanschuim in de stamtabel waren:

oppervlakteberekeningen voor schuim
oppervlakteberekeningen voor schuim

Deze tweede grafiek komt redelijk overeen met de gepubliceerde gegevens van Swiss Tropicals , de leverancier van Poret Foam.

Oppervlakte Poret®m2 per m3ft2 per ft3in2 per in3
10 PPI89927422.8
20 PPI126638532.1
30 PPI144744036.7
45 PPI~1600~488~40.6
Poret Schuim Oppervlaktegegevens

Swiss Tropicals is de ENIGE fabrikant die de waarheid vertelt. Dit is echt verbazingwekkend als je erover nadenkt.

Biomedia"Effectief" oppervlakte ft²/ft³"Effectief" oppervlakte m²/m³ft³ om 5ft² te krijgenm³ om 0,46m² te krijgenft³ om 100ft² te krijgenm³ om 9,29m² te krijgen
Bewegend K1-media (60% lading in bioloog)5401782160.453209.06
30 PPI-schuim in potfilter of bioloog3401122250.7150014.16
30 PPI schuim powerhead aangedreven3401122250.7150014.16
30 PPI schuim luchtaangedreven30099029580
Kunststof pannenspons28092431620
Statische K1 media26085833660
20 PPI-schuim in potfilter of bioloog26085833660
20 PPI schuim powerhead aangedreven26085833660
20 PPI schuim luchtaangedreven23075938751
Ondergrindfilter aangedreven door powerhead140462621240
Aquariumgrind in potfilter of bioloog140462621240
Luchtaangedreven ondergrindfilter120396721440
Blauwe Matala-pads120396721440
1/8 inch tuin puimsteen of perliet100330861720
Bio-ballen100330861720
Alfagrog802641082160
1/2 inch lavasteen601981442880
Seachem-matrix601981442880
Biohome Ultimate401322164320
Keramische ringen401322164320
Keramische ballen30992888.165760163.11
Geëxpandeerde kleikorrels30992885760
Kubieke inches om 5ft² = (5/EA)x1.728 100ft²=(100/EAx1.728) te krijgen

Veel goedbedoelende maar slecht geïnformeerde commentatoren op sociale media doen de urethaanschuimlagen in een canisterfilter af als gewoon mechanische filters die vaak schoongemaakt moeten worden. Niets is minder waar. Urethaanschuim met 30 poriën per inch of minder (ppi) is een uitstekend medium voor biofiltratie als het nooit grondig wordt gereinigd en er een fatsoenlijke waterstroom is. Het heeft het grootste bruikbare oppervlak van alle biomedia en heeft een microstructuur die zeer geschikt is voor biofiltratie.

Maar een waarschuwing is op zijn plaats. 30 ppi schuim functioneert prima en verstopt niet met een lichte kous en een groot volume schuim. Als je overgaat op een zware kous met een klein volume 30 ppi schuim, kan het zijn dat je snel verstopt raakt. Het hangt ook af van andere parameters zoals het inoculaat en het eiwitgehalte van het voer. Inoculaat uit een vijver bevat wormen die de bruine smurrie letterlijk "opeten". En een voeding met een laag eiwitgehalte (minder dan 40%) zal veel meer bruine smurrie veroorzaken dan een voeding met een hoog eiwitgehalte. Uit eigen ervaring lijkt het enigszins bimodaal te zijn. Het 30 ppi schuim plukt binnen enkele weken of helemaal nooit.

Symphysodon aequifasciatus – Discusvis
Symphysodon aequifasciatus - Discus

Normaal gesproken vermijd ik anekdotisch bewijs, maar soms is het heel onthullend. Een commentaar op deze website van "Jim" is hier gerechtvaardigd:

Jim
Een verkoper op Amazon verkoopt een set van negen "Aquaneat" filterkussens voor de Sunsun x04 filters, drie van elk 20 PPI (blauw), 30 PPI (groen) en 40 PPI (zwart). Ze zijn heel precies gesneden en passen perfect - drie pads vullen een bakje volledig.

Ruim een jaar geleden kocht ik twee sets en legde alle zes de 20 PPI pads in de onderste twee bakken van een 304 en vervolgens alle zes de 30 PPI pads in de bovenste twee bakken (en gooide de 40 PPI pads in een junkbox in de kelder). Dit is op een 55-gallon tank gevuld met (bel alsjeblieft niet de goudvispolitie!) 14 komeet sara's-lang verhaal, maar ik moest ze redden uit een vijver met een falend filter en vond ze leuk binnen, dus heb ze nooit meer teruggezet.

Ik heb hem in eerste instantie gezaaid door media van het mislukte vijverfilter in de tank te doen, samen met wat aarde uit de moestuin van mijn vrouw.

Ik ververs wekelijks 50% water om het nitraat onder de 40 ppm te houden, het water is kristalhelder en de vissen zijn actief en mooi. Voor zover ik kan zien is de filterstroom nog steeds helemaal niet vertraagd, dus ik heb het filter nog niet geopend, hoewel de verleiding groot is om dat wel te doen.

Ik raad deze opstelling ten zeerste aan bij de volgers van je site die bereid zijn je te geloven dat schuim het beste filtermedium is.

En hier is een vervolgcommentaar

Dave
Ik heb een 20 gallon tank met een polar aurora filter, wat vergelijkbaar is met een kleinere SunSun. Ik heb van die aqua neat sponzen gebruikt in alle 3 de bakken. Ik heb ook een kleine voorfilterspons op de inlaat van de canister. Ik heb het filter na 6 maanden gebruik opengemaakt. Ik merkte niet echt een afname in de doorstroming, maar ik wilde controleren of het niet verstopt raakte.

Toen ik het filter opende, zat er bijna niets in. Ik was erg verbaasd. Ik heb de bakjes teruggeplaatst, het filter gesloten en laat het nog 6 maanden draaien. Tenzij ik merk dat de doorstroming afneemt. Maar ja, ik was erg verbaasd hoe schoon hij van binnen was.

Deze resultaten zijn 100% in lijn met wat mijn testen lieten zien. Het is anekdotisch maar interessant.

Copadichromis borleyi OB
Copadichromis borleyi OB

De structuur van schuim

Urethaanschuim heeft een "vrije ruimte" eigenschap van ongeveer 90% met een enorm bruikbaar oppervlak. Dit is een onverslaanbare combinatie voor biofiltratie. De structuur van het schuim (de "morfologie") is de reden dat het schuim zo goed werkt voor biofiltratie. Dit schuim is een gereticuleerd opencellig urethaanschuim.

Deze structuur heeft een enorm oppervlak en een zeer goede structuur voor kolonies nuttige bacteriën. Schuim met 10 tot 30 ppi (poriën per inch) heeft openingen die groot genoeg zijn om niet snel verstopt te raken, maar toch een heel groot oppervlak hebben. Dit is een combinatie die moeilijk te vinden is in biomedia.

Structuur van Urethaanschuim
Structuur van Urethaanschuim

Open celled reticulated urethane foam comes in different pore sizes. The size of pores is measure in pores per inch (ppi). The foam with higher ppi has more pores in it. More pores mean larger biological filtration capacity but faster clogging. A coarse foam will be 20 ppi, a fine foam will be 40 ppi.

Verreweg de beste opstelling voor schuimmedia is om de stroom van het aquariumwater door een serie schuimkussens in een buitenfilter te leiden (meestal een drukbus, maar soms ook een sump filter). Laat het water door zoveel 20 of 30 ppi schuimlagen stromen als er in het filter kunnen. Dit is het biofilter en moet alleen worden schoongemaakt als de stroom door de opvangbak afneemt. Dit is een geweldige manier om aquariumwater te filteren.

Vermijd 40 ppi schuim omdat dit vaak gereinigd moet worden. 40 ppi foam IS een mechanisch filtermateriaal. Gebruik 40 ppi foam alleen in aquaria met UITERST veel overfiltering. Als je meer dan 100 vierkante meter oppervlakte per pond vis hebt, een goede beluchting en eiwitrijk voedsel, kan 40 ppi worden gebruikt als biofilter.

20 of 30 ppi schuim kan twee tot tien keer meer nuttige bacteriën per kubieke inch bevatten dan de meeste andere media. Dit is de reden waarom het zo populair is. Als het niet grondig gereinigd wordt, is het gewoon het beste biofiltratiemedium dat beschikbaar is.

Duitse rode pauw
Duitse rode pauw

De biologie van schuim

Het doel van het schuim is niet om het water te filteren, zoals vaak wordt aangenomen. Het schuim dient als leefomgeving voor een groot aantal micro-organismen, waaronder bacteriën, archaea, wormen, ciliaten, flagellaten en vele andere. Deze micro-organismen leven in een gemeenschap die is gebaseerd op biofilms. De biofilms worden gemaakt door bacteriën die extracellulaire polymere stoffen (EPS) afscheiden, die vaak "slijm" worden genoemd. De gemeenschap vormt een bioreactor die het afval verwerkt en omzet in voedsel en energie voor de leden en uiteindelijk in organische of anorganische producten die vervolgens worden gebruikt door planten, verdampen of verwijderd door waterverversing. Het kost veel tijd om deze "filtergemeenschap" te vestigen; daarom is het heel belangrijk om deze niet te verstoren, tenzij het absoluut noodzakelijk is. Het bruine filterslib in een filter is voor het grootste deel levend en niet alleen maar afval. Het verwijderen van deze modder doet meer kwaad dan goed.

Poret Schuim Leverancier (Swiss Tropicals)

Dit is een van de meest intelligente dingen die een leverancier van aquariumspullen ooit heeft geschreven.

Dit biologische filtratievermogen van schuim wordt het best geïllustreerd door een serie diagrammen:

Schuimstructuur
Schuimstructuur
Schuimstructuur
Schuimstructuur
Schuimstructuur
Schuimstructuur
Schuimstructuur

De rode lijnen zijn de belangrijke lijnen. Deze geven aan waar de nuttige bacteriën kunnen doen wat ze doen. Het oppervlak van de nuttige bacteriën dat wordt blootgesteld aan de stroming neemt toe met de tijd, totdat de stroming wordt beperkt door de biofloc. Dit betekent dat het belangrijk is om dit materiaal pas te reinigen als de stroming vertraagt.

Otofarynx tetraspilus
Otofarynx tetraspilus

De fout van te veel schoonmaken

Waarschijnlijk de meest gemaakte fout in de hobby is om biomedia zoals schuim vaak schoon te maken omdat ze "blijkbaar vol zitten met vissenpoep". Als schuim meer dan vier keer wordt uitgeknepen, blijkt uit testen dat het filter volledig moet worden gerecycled. De nuttige bacteriën kunnen zo gemakkelijk worden verwijderd. Klik op deze link om deze test te bekijken:

6.8. Grondige reiniging

Schuim testen als biomedia

De verschillende biomedia die in de hobby worden gebruikt, zijn getest. Ze werden getest in de werkelijke omstandigheden die in het aquarium zouden heersen. Schuim bleek ongeveer 10 keer beter te zijn in het oxideren van ammoniak dan keramische ringen, lavastenen of Matrix media.

Er werd een test uitgevoerd van het ammoniak-oxiderende vermogen van verschillende filtermedia. Het eerste cijfer, de "efficiëntie", is de gemiddelde ammoniakoxidatie die 15 kubieke inch medium gedurende een periode van 90 dagen heeft bereikt. Het tweede getal is het "effectieve" oppervlak in vierkante voet per kubieke voet berekend op basis van die test. Het derde getal is het effectieve oppervlak in vierkante voet per kubieke voet berekend door eenvoudige wiskunde. De correlatie tussen de testresultaten en het berekende oppervlak is zeer significant en betekent dat de testen nauwkeurig waren.

Media“Efficiëntie” uit twee testen"Effectief" oppervlakte ft²/ft³ ft²/ft³ uit berekening"Effectief" oppervlakte m²/m³m²/m³ uit berekening
Bewegend K1 medianiet getest600Niet beschikbaar1980Niet beschikbaar
30 PPI-schuim1734040011221320
Pannenspons1428080924264
Statische K1 media13260200858660
20 PPI-schuimniet getest220180726594
Aquarium grind6120120396396
Blauwe Matala-pads5100120330396
Eshoppe bioballen510060330198
¼ tot ½ inch lavastenen36060198198
Matrix3603019899
Biohome ultimate2403013299
Keramische ringen24040132132
* gemiddelde ammoniak die 15 kubieke inch (245,81 cm³) medium oxideerde gedurende een periode van 90 dagen

Hoe hoger de getallen hier, hoe beter het medium. Dit maakt 30 ppi schuim het beste medium en keramische ringen het slechtste medium.

Placidochromis fenochilus Tanzania
Placidochromis fenochilus - Tanzania

"Spons" (schuim) filters

Eenvoudige luchtsteen aangedreven "spons" (beter urethaanschuim genoemd) filters zijn zeer goede filters die in alle aquariumwinkels worden verkocht voor minder dan $10. Ze zijn terecht het populairste aquariumfilter voor kwekers. Ze zijn lelijk en het is ongebruikelijk om ze in een decoratief aquarium te zien.

Maar omdat ze van urethaanschuim zijn, zijn het fatsoenlijke biofilters die zelden ammoniakproblemen hebben. En de luchtstenen waar ze meestal mee worden gebruikt, beluchten aquariums met een bescheiden bezetting verrassend goed zonder hulp.

Ze worden met duizenden tegelijk gebruikt door kwekers van aquariumvissen. Ze zijn uitstekende filters in een aquarium met pootvis. Het is belangrijk om deze sponsfilters schoon te maken door ze alleen in een pan water te zwiepen en een of twee keer uit te knijpen om ongeveer driekwart van de bruine smurrie in het filter te verwijderen. Verwijder nooit alle "smurrie" uit een sponsfilter.

Zet sponsfilters nooit onder stromend water. Dit spoelt te veel van de nuttige bacteriën weg. Zwiep de spons alleen heen en weer en knijp één of twee keer uit in een emmer, pan of teil.

Protomelas johnstoni solo
Protomelas johnstoni solo

En het idee dat een kleine hoeveelheid chloor in het kraanwater veel zal doen met de grote hoeveelheid organisch materiaal in een gerecyclede spons is gewoon onjuist. Simpele wiskunde zegt dat de hoeveelheid chloor in een liter spoelwater heel klein is vergeleken met de hoeveelheid organisch materiaal in een typische gebruikte sponsfilter.

Het maakt niet uit of je koud of met chloor behandeld water gebruikt! Het vaak herhaalde idee dat dit proces alle filterorganismen zou doden is onzin, omdat de residuele chloorconcentratie in drinkwater te laag is om ze allemaal te doden. De micro-organismen zijn goed beschermd in het slijm van de biofilm.

Swiss Tropicals, de leverancier van Poret Foam

Testen bevestigden dit gebrek aan gevoeligheid voor chloor. Klik op deze link om deze test te bekijken:

6.8. Grondige reiniging

Protomelas spilonotus Mbenji eiland
Protomelas spilonotus Mbenji eiland

Schuim in een potfilter

Hetzelfde materiaal dat wordt gebruikt in een "spons" filter wordt gebruikt in een potfilter waar het "schuim" wordt genoemd.

Velen gebruiken een oplopende reeks schuimlagen, eerst 20 ppi, dan 30 ppi, dan 40 ppi. Hierbij wordt uitgegaan van de logica dat schuim een mechanisch filtermateriaal is en eerst grotere deeltjes moet verwijderen en dan pas kleinere deeltjes. Dit is gewoon verkeerd. Sorry, ik kan het niet mooier maken dan het is. ALLEEN het 40 ppi schuim werkt als een mechanisch filter. Met dit "getrapte" verloop zal de 40 ppi snel verstopt raken en eens per week schoongemaakt moeten worden. Het probleem ontstaat als de hobbyist AL het schuim één keer per week schoonmaakt. Elke keer als hij dat doet, begint de cyclus opnieuw.

20 en 30 ppi Schuim is GEEN mechanisch filtermateriaal en mag niet op die manier worden gebruikt.     

Schuim is een zeer goede biofilter. Het moet op die manier worden gebruikt. Gebruik of 100% 20 ppi of 100% 30 ppi schuim in een potfilter. Combinaties zijn zinloos.

Filterkussens van schuim hebben een aantal opvallende problemen. Als ze niet goed in het filter passen, zal het water eromheen bewegen in plaats van erdoorheen. Voor veel filters moeten ze dus zorgvuldig op maat worden gesneden. Ze kunnen niet zomaar in een filter gegoten of gepropt worden.

Als je zelf schuim wilt snijden, raad ik je geen goedkoop schuim aan. Je kunt niet zien hoeveel poriën per inch (ppi) dit schuim heeft en ook niet of het geschikt is voor het aquarium. Ga liever rechtstreeks naar Swiss Tropicals en koop 20 ppi Poret schuim. Let op: Poret schuim is alleen verkrijgbaar bij Swiss Tropicals, de agent voor Poret, het wordt niet verkocht op Amazon of eBay.

Poretschuim
Poretschuim

Matras Schuim

Sommige mensen hebben de goedkope schuimkussens die gebruikt worden voor matrassen gebruikt om vijvers in grote opvangbakken te filteren. De kosten van dit materiaal zijn ongeveer $0,50 per 100 vierkante meter biofiltratie, dus het is geen materiaal om lichtvaardig te verwerpen.

De ppi van deze matrasschuimen is vrij hoog (60?) en ze zullen vaak gereinigd moeten worden, tenzij ze gebruikt worden in een systeem met meer dan 500 vierkante meter biomedia (d.w.z. grote hoeveelheden schuim) per pond vis. In een dergelijk systeem is de belasting zodanig dat het schuim nooit verstopt zal raken. Als dit schuim gebruikt wordt in een situatie met kleine hoeveelheden schuim per pond vis, zal het schuim binnen enkele dagen verstopt raken.

Als je matrasschuim bekijkt, koop dan een stuk schuim en test het door er doorheen te blazen met je lippen op het schuim. Als je adem gemakkelijk door het schuim gaat, is het een goede biofilter. Als je adem op weerstand stuit is het schuim een "traagschuim" en kan het niet gebruikt worden voor filtratie. Het gebruik van matrasschuim is lastig en kan het beste worden overgelaten aan doe-het-zelvers.

Protomelas taeniolatius Rode Keizerin
Protomelas taeniolatius Rode Keizerin

Fluval FX filter Schuim

Er is een veel geciteerde You-tuber, de Pondguru, die zegt dat je de schuimrubberen inzetstukken in de filters uit de FX-serie moet vervangen door twee lagen schuimrubber, één van 20 ppi en één van 30 ppi. Dit is gewoon de domste video die ooit is gemaakt. Sorry, ik kan het niet mooier maken dan het is. Het enige wat je hiermee bereikt is dat je geld steekt in de zakken van de Pondguru, die toevallig heel duur schuim verkoopt.

De schuimopstelling in de filters uit de FX-serie is een heel goede opstelling. De filters moeten op hun plaats blijven tot de stroming vertraagt, wat meestal zes maanden is. Volg niet de aanwijzingen die bij het filter worden geleverd en vervang de pads elke maand. Dit is gewoon een schaamteloze poging van Fluval om hun winst te vergroten.

Het FX schuim blijft vier tot tien jaar goed. Het zal verkleuren, maar dat is niet erg. De verkleuring zijn nuttige bacteriën. Het schuim gaat veel langer mee als het niet wordt uitgeknepen. Spoel het gewoon lichtjes af door het twee keer in een emmer of teil met water te spoelen. Spoel het niet af onder stromend water.

Pseudotropheus elongatus Masimbwe
Pseudotropheus elongatus Masimbwe

Soorten sponzen

Er zijn verschillende soorten "spons".

  • Sommige ondernemende mensen gebruiken dingen zoals autowassponsjes. Deze sponzen hebben geen structuur die goed is voor aquariumfiltratie. Lucht en water gaan er niet vrij doorheen en ze werken gewoon niet in een aquarium.
  • Sommige autowassponsjes zijn natuurlijke sponzen die zeer snel afbreken in een aquarium en koste wat kost vermeden moeten worden.
  • Een type "spons" is een rechthoekig vierkant dat wordt gebruikt om borden schoon te maken. Deze "sponzen" zijn gemaakt van cellulose met zeer onregelmatige kleine tot grote gaten. Ze zien er qua structuur hetzelfde uit als de natuurlijke sponzen uit de oceaan. Ze vergaan binnen enkele weken in zoet water. Het is beslist geen goede biomedium.
  • Een ander type spons is wit of blauw en gemaakt van melamine. Dit is een relatief gesloten celschuim waar water niet vrij doorheen kan stromen en dat je beter niet kunt gebruiken voor biofiltratie.
  • Dan is er nog urethaanschuim. Dit is waar de meeste "spons" aquarium filtermedia van gemaakt zijn.

Ik vermijd goedkoop Chinees schuim. Een deel van dit materiaal is geformuleerd met weekmakers en blijft niet goed zitten. Een deel is een chemische samenstelling die "polyester" urethaan wordt genoemd en die in water veel sneller uiteenvalt dan een "polyether" chemische samenstelling. De poriegrootte van goedkoop schuim uit China wordt ook zelden gespecificeerd. Er is "micro" schuim, wat kan variëren van 30 tot 50 ppi (poriën per inch) en "macro" schuim, wat volgens mij kan variëren van 15 tot 30 ppi.

Heros severus, rode tijger Severum
Heros severus - Rode tijger Severum

Verreweg het beste schuim is een product dat "Poret Foam" heet.  Dit Poret Foam wordt in de Verenigde Staten geleverd door Swiss Tropicals. Dit is een polyetherschuim met een bekende poriegrootte, zonder weekmakers en speciaal gemaakt voor de aquariumhandel. Het heeft een hoge drukmodulus en druksterkte en ik heb er heel consistent en lang plezier van gehad. En hoewel Poret schuim duur is, vind ik Swiss Tropicals de ENIGE fabrikant van aquariumproducten die de waarheid vertelt. Dus ik probeer ze te steunen wanneer ik maar kan.

Voor een redelijk geprijsd, zeer goed werkend doe-het-zelf sponsfilter neem je de Poret schuimfilterpatronen met gaten (Black 20 PPI - 6x6x19.5″ - 1″ gat - $30.00) en snij je ze in drie ~zes inch lengtes. Voeg dan een afgedekte en geboorde 1 inch PVC buis van zeven inch toe en vul de buis met grote stenen om hem te verzwaren. Bevestig de stroomkop. Makkelijk! Als je een kweekbak hebt, gebruik dan een buis van twaalf inch en een luchtsteen om het water te verplaatsen (veel veiliger voor pootvis). Doe wat grind of stenen in het onderste gedeelte van de buis om hem te verzwaren.