Bericht is gepubliceerd, publiekelijk zichtbaar.
Vertaald in het nederlands door John de Lange
Proef gelezen door Joost Abrahams

8. Beoordeling van aquarium filters

Foto van auteur

Auteur : David Bogert

Gepubliceerd :

Tijd om te lezen :
7 minuten
Difficulty : Level 5

Excerpt :

Het vervangen van de filtermedia is een grote SCAM!!!
Eén grote oplichting
Elke bespreking van ELK filter vereist een disclaimer. ALLE commerciële filter fabrikanten vertellen de eigenaar bijna zonder uitzondering dat de filtermedia (cartridges, spons, keramische ringen, koolstof, Matrix, enz.) regelmatig, eens per maand, eens per drie maanden of eens per zes maanden moeten worden vervangen. Vermoedelijk komt dit doordat de media verstopt en vuil worden. En de media is belachelijk duur. We moeten benadrukken:

Vervanging van de filtermedia is een grote SCAM!!! 

Ja, er is absoluut geen reden om de filtermedia regelmatig te vervangen, behalve om veel geld te verdienen voor de leverancier van het filter.

Rivierkreeft neonrood Procambarus clarkii
Rivierkreeft neonrood Procambarus clarkii

Beoordeling van aquarium filters

Elk aquarium heeft een filter nodig om de biofiltratie te doen. Deze filters hebben veel verschillende aspecten waarmee rekening moet worden gehouden.

Filter# van 3″ (7,5 cm) vis kristalhelder*Media capaciteit kubieke inchesMedia capaciteit kubieke centimeterKostenUiterlijkLek potentieel
Cartridge intern filter04-1065 – 165RedelijkGeen
Cartridge Hang-on-Back filter05-15100 – 245Super goedVaak voorkomende
Airlift sponsfilter2 – 860-2001.000 – 3.250SlechtGeen
Sponsfilter met pomp3 – 1060-2001.000 – 3.250SlechtGeen
Mattenfilter5 – 8100-1601.650 – 2.600SlechtGeen
Bottom-to-top Hang-on-back filter10 – 20180-2603.000 – 4.250€€Super goedVaak voorkomende
Ondergrindfilter op lucht15 – 301000-200016.000 – 32.000GoedGeen
Ondergrindfilter met pomp20 – 401000-200016.000 – 32.000GoedGeen
Potfilter25 – 50500-10008.200 – 16.400€€€Super goedVaak voorkomende
Statische bioloog100 – 3002000-600032.000 – 100.000€€€€ **Super goedSommige
Wervelbed bioloog200 – 6002000-600032.000 – 100.000€€€€ **Super goedSommige
* Uitgaande van een goed filtermedium (schuim, plastic potscrubbers of K1)
** Een doe-het-zelf bioloog kan vrij goedkoop worden gemaakt

*# van 7,5cm Vis verwijst naar het aantal vissen van 7,5 cm dat met dit filter kristalhelder water kan krijgen. Ammoniak-oxidatie is veel gemakkelijker dan kristalhelder water, dus voor ammoniak-oxidatie vermenigvuldigt u de getallen met tien tot twintig. Merk op dat deze grafiek een zeer grove benadering is. Ook in deze review wordt uitgegaan van een typisch aquarium van 100 tot 150 liter met filters van overeenkomstige grootte. En het gaat ervan uit dat een overloopsifon niet visueel lelijk is, terwijl een vuile spons in een tank wel lelijk wordt gevonden.

Dit is een zeer simplistische analyse die de toegewijde hobbyist niet tevreden zal stellen.

Ga naar de volgende link om in een veel diepere beoordeling in te gaan op filters:

8.1 Overzicht van typen filters uitgediept

Auloncara koningsi Mbenji
Auloncara koningsi Mbenji

Algemene opmerkingen over soorten filters

Hoe groter de vis en hoe meer vissen, hoe meer kubieke centimeter media nodig zijn. Al deze filters hebben hun plussen en hun minnen. Welke je gebruikt, is een kwestie van persoonlijke voorkeur en portemonnee.

Persoonlijk ben ik dol op ondergind filters en heb ze altijd in AL mijn aquariums gehad. Ik vind hang-on-backs erg slecht presteren in vergelijking met onder-grind en ik heb al jaren geen hang-on-back gehad. En sponsfilters zijn geweldig voor kweekaquariums, maar een beetje lelijk in show aquariums. Grote aquariums (>300 liter) met veel vis en/of grote vissen doen het het beste met een bioloog.

Vele honderden miljoenen dollars aan onderzoek in recirculerende aquacultuursystemen (RAS) hebben duidelijk aangetoond dat K1 wervelbed filters met twee of drie kamers twee tot vier keer beter zijn per kubieke centimeter filtermedia dan enig ander filtersysteem.

Petrotilapia genalutea Luwala
Petrotilapia genalutea Luwala

Hang on back filters zijn soms de enige optie, vooral voor kleine aquariums. Cartridge-filters (in het aquarium) zijn erg slecht voor biofiltratie. Ze oxideren ammoniak, maar geven geen kristalhelder water. Ze zijn vooral slecht als men de cartridges een keer per maand vervangt, zoals de aanwijzingen zeggen(dit is gewoon een grote zwendel om geld te verdienen!).

Voor het optimaliseren van een hang-on-back filter heeft Corey’s (Aquarium Co-op) een uitstekende video. Het is een geweldige video van een man die weet waar hij het over heeft. Hij raadt aan de media, patronen en manden te vervangen door schuimblokken en schuimvoorfilters toe te voegen aan de inlaatbuis. Dit zal elk hang-on-back filter beslist verbeteren.

Neocaridina davidi - Blauwe Garnaal
Neocaridina davidi - Blauwe Garnaal

Test van filters

Een test van het ammoniakoxiderende vermogen van verschillende filters werd getest met de aanbevolen media voor gebruik met deze filters, behalve dat er geen mechanische filtratie zoals Polyfil of 40 ppi-schuim werd gebruikt. De verschillende filters en hun ammoniakoxiderende eigenschappen volgden zeer nauw op het oppervlak van hun filtermedia. Patroonfilters en ophangfilters deden het niet goed, externe potfilters en onder-grindfilters deden het redelijk goed, en de biologen deden het geweldig.

Auloncara stuargranti Galeriya-rif
Auloncara stuargranti Galeriya-rif

Filter ammoniak oxidatie testresultaten

Ammoniak werd met verschillende filters aan aquaria toegevoegd. De resulterende ammoniak niveaus werden drie dagen later gemeten en de hoeveelheid toegevoegd ammoniak werd aangepast aan het gemeten ammoniak niveau. Dit zijn de resultaten:

FilterGemiddeld15 dagen30 dagen45 dagen60 dagen75 dagen90 dagen
2,5 cm grind0,50.250,50.50,2510,5
Cartridge HOB3,8142484
Sponsfilter84481688
Bottem flow HOB184832163216
Potfilter328816326464
Ondergrindfilter3316816643264
Statische bioloog8183264128128128
Wervelbed bioloog131166412864256256
Milliliter verdund Ammoniakoplossing geoxideerd

Het “gemiddelde” getal staat voor het aantal vissen van 7,5 centimeter waarmee elk filter kristalhelder water kan geven. Het aantal vissen van 7,5 centimeter dat hun ammoniak kan laten oxideren is ongeveer twintig keer dit aantal. Ammoniak-oxidatie is veel gemakkelijker te verkrijgen dan kristalhelder water.

Merk op dat de “2,5 centimeter grind” in deze test redelijk goed het idee bevestigt dat het substraat in een aquarium werkt als een ammoniakoxidator. Dit idee is een mythe, volgens deze test. Merk op dat 0,5 de ammoniak is die een paar vissen van 7,5 centimeter zouden uitstoten, dus het is mogelijk om een ​​aquarium te hebben zonder filter erin en zonder ammoniak. Alleen moet de bezetting heel licht zijn. Een grindsubstraat is een zeer zwak biofilter.

Deze test kan worden bekeken via deze link:

8.1.1. Filter test

Aulonocara baenschi benga
Aulonocara baenschi benga

Bespreking van resultaten

Deze test is gemakkelijk uit te voeren door iedereen die hem wil dupliceren. De gemiddelde aantallen lijken representatief te zijn voor het aantal vissen van 10 cm dat dit filter kristalhelder water kan geven (na 90 dagen zonder reiniging). Om het aantal vissen van 10 cm te krijgen waarvoor deze filters de ammoniak verwijderen, moet men het gemiddelde aantal vissen met twintig vermenigvuldigen. Ammoniak-oxidatie is twintig keer gemakkelijker dan het verkrijgen van kristalhelder water.

Mythen over aquarium filters

Er doen veel mythes de ronde over sociale media over filters. Deze mythen omvatten:

  • De bruine “smurrie” in het filterbio-media of filterschuim is opgesloten uitwerpselen en het is gunstig voor het aquarium om het regelmatig en grondig te verwijderen. Dit is de grootste mythe in de hobby en doodt meer vissen dan welke andere mythe dan ook!
  • Hang-on-back filters which use cartridges, such as Marineland Penguin™, Aqueon Quietflow™, Tetra Whisper™ and Fluval Aqua-Clear™, should have the cartridges replaced every month to three months.
  • Filters moeten minstens elke maand worden schoongemaakt.
  • Filters en sponzen moeten in aquariumwater worden gereinigd en nooit in chloorwater.
  • Ondergrindfilters werken niet goed.
  • Hang-on-back filters zijn filters die een uitstekende biologische filtratie geven.
  • De meeste externe filters gevuld met de media die daarbij horen (meestal keramische ringen en bioballen) zijn geweldige biologische filters.
  • Zolang de filtratie voldoende is om ammoniak te oxideren, zal meer filtratie de gezondheid van de vissen niet ten goede komen.
  • Hoe groter het filter, hoe minder nitraten in een aquarium en hoe minder waterverversing nodig is.
  • Er zijn slechte soorten filters die “nitraatfabrieken” worden genoemd.
  • Ondergrindfilters hebben veel onderhoud nodig.
  • Alleen de stroomsnelheid in liter per uur bepaalt de filterefficiëntie, niet vierkante meter biomedia-oppervlak.
  • Een extern filter met een werkelijke stroomsnelheid van 2000 liter per uur kan ongeveer twee keer zoveel vis filteren als een extern filter met een werkelijke stroomsnelheid van 1000 liter per uur.
  • “K1” wervelbed hebben meer tijd nodig om in te draaien dan standaard ondergedompelde filtermedia.
  • “K1” wervelbed filters zijn niet zo efficiënt als ondergedompelde statische filtermedia.
  • Druppelfilters zijn zeer efficiënte filters.
  • Nat/droog filters zijn zeer goede efficiënte filters.
  • Er zijn anaërobe nitraatverwijderende reactorontwerpen in de handel verkrijgbaar die goed werken in het aquarium.

Al deze mythen zijn gewoon onjuist!

picture of an aquarium fish Labeotropheus fuelleborni Red Top Thumbi West OB
Labeotropheus fuelleborni Roodkop Thumbi West OB

De volgende paragrafen proberen de verschillende keuzes die men kan maken veel dieper uit te leggen:

8.1 Overzicht van typen filters uitgediept

8.2. Hang-on-back filters

8.3 Potfilters

8.3.1 Potfilters in meer detail

8.3.2. Doe-het-zelf potfilters

8.3.3. FX serie potfilters

8.4. Sponsfilter

8.5. Ondergrindfilters

8.6. Bioloog

8.6.1 Bioloog in meer detail

8.6.2. Statische biologische filters

8.6.3. Druppel filters

8.6.4. Nat-droog filters

8.6.5 Wervelbed bioloog

8.6.6. Doe-het-zelf bioloog

8.6.7. Spons bioloog

8.7. Andere soorten filters

8.7.1. Zand filters

8.7.2. “High Performance” filters

8.7.3. Hamburg matten filters

8.7.4. Diatomeeën aarde filters

8.7.5. Zelfgemaakte flessen filters

8.7.6. Kleine filters

8.7.7. Bodem van het aquarium Matten ondergrindfilter

8.7.8. Kleine doe-het-zelf filters

8.8. Filters en media op maat bepalen

8.9. Anaërobe reactoren

Cyphotilapia frontosa - Keizer van het Tanganyika meer
Cyphotilapia frontosa - Keizer van het Tanganyika meer