De Nederlandse vertaling van dit artikel is van DeepL Translate, deze kan onnauwkeurig, onvolledig en waarschijnlijk met enkele fouten zijn! Maar veel beter dan Google Translate

7.1. Review van media

Foto van auteur

Auteur : David Bogert

Gepubliceerd :

Tijd om te lezen :
5 minuten
Difficulty : Level 6

Excerpt :

For media inside any aquarium filter, foam, plastic pot scrubbers and K1 media were much better than ceramics, lava rock or pumice.
De eerste overweging bij het kiezen van een filtermedium is het vermogen van het medium om ammoniak te oxideren.

Ammoniak oxiderende capaciteit filtermedia

Er werden drie testen (in totaal 24 keer gedurende negentig dagen) uitgevoerd op het vermogen van verschillende filtermedia om ammoniak te oxideren. Alle drie de testen kwamen opmerkelijk goed overeen. De tests gaven een "efficiëntie" getal voor verschillende aquarium filtermedia.

Het eerste getal, de "efficiëntie van twee tests", is de gemiddelde ammoniakoxidatie die 15 kubieke inch (245,81 cm³) media bereikt over een periode van 90 dagen. Het tweede getal is het "effectieve" oppervlak in vierkante voet per kubieke voet berekend op basis van die test. Het derde getal is de effectieve oppervlakte in vierkante voet per kubieke voet berekend door eenvoudige wiskunde. De correlatie tussen de testresultaten en het berekende oppervlak is zeer significant en betekent dat de test nauwkeurig was.

Media“Efficiëntie” uit twee testen"Effectief" oppervlakte ft²/ft³ ft²/ft³ uit berekening"Effectief" oppervlakte m²/m³m²/m³ uit berekening
Bewegend K1 medianiet getest600Niet beschikbaar1980Niet beschikbaar
30 PPI-schuim1734040011221320
Pannenspons1428080924264
Statische K1 media13260200858660
20 PPI-schuimniet getest220180726594
Aquarium grind6120120396396
Blauwe Matala-pads5100120330396
Eshoppe bioballen510060330198
¼ tot ½ inch lavastenen36060198198
Matrix3603019899
Biohome ultimate2403013299
Keramische ringen24040132132
* gemiddelde ammoniak die 15 kubieke inch (245,81 cm³) medium oxideerde gedurende een periode van 90 dagen

Hoe hoger het getal, hoe beter het medium. Dus schuim is het beste statische medium en keramische ringen zijn het slechtste medium voor bussen volgens deze test en volgens wiskundige berekeningen. Aangezien schuim precies op maat moet worden gesneden om stroming rond potten te voorkomen, zijn scrubbers en K1 veel gemakkelijker om succesvol te gebruiken.

Voor het metrische stelsel hoef je alleen maar de getallen voor vierkante voet per kubieke voet met 3,3 te vermenigvuldigen om vierkante meter per kubieke meter te krijgen. Voor het metriek stelsel 100.000 f²/f³ is dus gelijk aan 330.000 m/m³ of 330 m²/liter .

Foto van K1 aquarium filtermedia
K1 filtermedia
afbeelding van Plastic pottenboenders
Plastic Potten Schrobbers

Waar dit toe kan leiden, wordt geïllustreerd door het aantal vissen dat een typische bak met een aantal van deze media aankan:

  • Schuim - 35 vissen van 12,5 cm
  • Statische K1 media - 20 vissen van 12,5 cm groot
  • Keramische ringen, Matrix - 4 vissen van 12,5 cm

Deze getallen weerspiegelen een bak die een hobbyist kristalhelder, bacterievrij water geeft, wat op zijn beurt weer zorgt voor zeer gezonde vissen. Dit zijn enorme verschillen.

Klik op deze link voor de test:

7.1.3. Filter media test

Gele papegaaiachtige
Gele papegaaiachtige

Oppervlakteberekeningen

Merk op dat de "oppervlakte voet² per voet³" over het algemeen gebaseerd is op eenvoudige wiskunde, niet op de beweringen van de fabrikanten. De berekeningen zijn:

BiomediaDiameter van de porie in inchesX= Oppervlakte van een bol in inch²Y= poriën per inch²XxY=ZZx12= oppervlakte voet² per voet³Effectief oppervlak
60 ppi schuim0.0160.00082161732076800
40 ppi schuim0.0250.0018641151380500
30 ppi schuim0.0330.003626971164400
1/8 inch grind0.1250.04851224288140
3/16 inch grind0.1880.11114916.5198100
3/8 inch grind0.3750.444198.4510150
1/2 inch grind0.50.785863620
Oppervlakte van filtermedia berekenen

De vermindering van de cijfers in de laatste kolom geeft de realiteit van de situatie weer. Bijvoorbeeld, slechts ongeveer 40% van de schuimcel is oppervlakte, 60% van het celoppervlak is leeg, waardoor er veel water kan stromen maar er geen oppervlakte is.

Deze wiskundige berekeningen werden getest en de tests kwamen over het algemeen overeen met de resultaten van de wiskunde. De enige significante onnauwkeurigheid was dat de potwassers veel beter waren dan de wiskundige berekeningen voorspelden.

Aphanotorulus ammophilus L 94 pleco
Aphanotorulus ammophilus - Pleco - L94

Vanwege de reticulatie, stroming en het vrije volume kunnen de bovenstaande oppervlakteberekeningen en grafiek achterhaald worden. Extrapolatie van de testen en aquariumgrind de meest betrouwbare oppervlakteberekening geven de volgende "effectieve oppervlakte" per medium. Dit is het oppervlak dat moet worden gebruikt voor het berekenen van het benodigde volume filtermedia voor een bepaald gewicht aan vissen.

Biomedia"Effectief" oppervlakte ft²/ft³"Effectief" oppervlakte m²/m³ft³ om 5ft² te krijgenm³ om 0,46m² te krijgenft³ om 100ft² te krijgenm³ om 9,29m² te krijgen
Bewegend K1-media (60% lading in bioloog)5401782160.453209.06
30 PPI-schuim in potfilter of bioloog3401122250.7150014.16
30 PPI schuim powerhead aangedreven3401122250.7150014.16
30 PPI schuim luchtaangedreven30099029580
Kunststof pannenspons28092431620
Statische K1 media26085833660
20 PPI-schuim in potfilter of bioloog26085833660
20 PPI schuim powerhead aangedreven26085833660
20 PPI schuim luchtaangedreven23075938751
Ondergrindfilter aangedreven door powerhead140462621240
Aquariumgrind in potfilter of bioloog140462621240
Luchtaangedreven ondergrindfilter120396721440
Blauwe Matala-pads120396721440
1/8 inch tuin puimsteen of perliet100330861720
Bio-ballen100330861720
Alfagrog802641082160
1/2 inch lavasteen601981442880
Seachem-matrix601981442880
Biohome Ultimate401322164320
Keramische ringen401322164320
Keramische ballen30992888.165760163.11
Geëxpandeerde kleikorrels30992885760
Kubieke inches om 5ft² = (5/EA)x1.728 100ft²=(100/EAx1.728) te krijgen

Voor het metrische stelsel hoef je alleen maar de getallen voor vierkante voet per kubieke voet met 3,3 te vermenigvuldigen om vierkante meter per kubieke meter te krijgen. Voor het metriek stelsel 100.000 f²/f³ is dus gelijk aan 330.000 m²/m³ of 330 m²/liter.

Ammoniakoxidatie versus helderheid van water

Wat vaak over het hoofd wordt gezien in deze berekeningen is dat het eenvoudig is om ammoniak te oxideren. Voor het oxideren van ammoniak is volgens testen en de literatuur slechts ongeveer 0,46 m² oppervlakte nodig voor één pond (454 gram) vis. Maar testen en de literatuur ondersteunen het feit dat kristalhelder water ergens rond de 100 vierkante meter (9,29 m²) oppervlakte per pond (454 gram) vis vereist. En kristalhelder water is gezond, ziektevrij water.

Blauwe Drakenbloed Pauw
Blauwe Drakenbloed Pauw

Claims en instructies van fabrikanten

De claims van veel fabrikanten van keramische, puimsteen- en zandsteenmedia zijn gebaseerd op iets dat de BET-stikstofinfusiemethode wordt genoemd. Deze meet de hoeveelheid stikstof die door een medium dringt en in een laag van één molecuul aan het oppervlak van het medium adsorbeert.

Aangezien de stikstofmolecule een paar miljard keer kleiner is dan een nuttige bacteriecel is dit natuurlijk een zeer misleidende statistiek. Als een nuttige bacteriecel niet eens bij een oppervlak kan komen, laat staan er een film op kan vormen, dan is het oppervlak nutteloos. De piepkleine poriën in veel media hebben dus gewoon geen nut.

Een ander concept dat door fabrikanten van sommige filters wordt gepusht, is dat de media regelmatig vervangen moeten worden. Sommige HOB-fabrikanten zeggen dat hun cartridges elke maand vervangen moeten worden. Er zijn fabrikanten van canisterfilters die zeggen dat de keramische bio-ringen en het schuim in hun filters elke zes maanden vervangen moeten worden.

Dit is gewoon belachelijk. Pure winstbejag!!!! Cartridges zijn gemakkelijk schoon te maken als ze verstopt raken en kunnen jarenlang worden hergebruikt. Schuim gaat vijf tot tien jaar mee, terwijl keramische of plastic media twintig jaar of langer meegaan.

Aquariumvissen Pseudotropheus demasoni
Pseudotropheus demasoni

Geloof volharding effect

De ervaring op sociale media leert dat de bovenstaande tabel en de tests die deze hebben opgeleverd niet zullen worden geloofd door 90% van de hobbyisten die de tabel lezen. Ze zullen hun favoriete media fel verdedigen (Matrix is waarschijnlijk het populairste filtermedium en gemakkelijk 90% van alle gebruikte biomedia is ofwel Matrix, Biohome of een keramisch medium) en niemand zal hen op andere gedachten kunnen brengen.

Als er al iets is, dan zullen zware, gladde marketing en de "kracht van populariteit" hen nog onverzettelijker maken. Als ze testgegevens en logische, op gezond verstand gebaseerde bewijzen van de gegevens voorgeschoteld krijgen, zullen ze de experimenten weg rationaliseren en vervolgens nog meer rationaliseren. Dit heet het "belief perseverance effect", iets waar we allemaal aan ten prooi vallen en het heeft geen zin om er tegen te vechten.

"Niets sterft harder dan een leugen die mensen willen geloven"

Calvin

De cijfers kloppen en dat wordt bewezen in de links hieronder.

Pauwgrondel
Pauwgrondel

Klik op deze links voor meer informatie over filtermedia:

7.1.1. Kosten van filtermedia

7.1.2. Functie van filtermedia

7.1.3. Filtermedia testen

7.1.3.1. Ammoniakoxidatietest filtermedia

7.1.3.2. Filtermedia waterhelderheidstest